Sunday 19 May 2024
10.8 C
Nottingham

Gedling: Local Election results 2023

The deputy leader of Gedling Borough Council says the local election is a “sign people are willing to give Labour a chance” after the group secured a majority once again.

Gedling Labour won 28 seats in total, as announced on May 5 from the Carlton Forum Leisure Centre.

Labour had occupied 29 from 2019.

“We are really pleased,” deputy leader of the council, Cllr Michael Payne said.

“It was a good result and across the borough our vote share went up to 52 per cent.

- Advertisement -

“We did very well four years ago and it was a very high watermark to maintain. We are going to keep working hard.

“It sometimes feels like we are working with two hands tied behind our back with this Government. It shows it is a sign people are now willing to give Labour a chance.”

Cllr Payne added the group will now make the case to secure Levelling Up money, having failed to do so, as well as work to improve the “shocking” state of roads across the borough.

Going somewhat against the grain nationally, Gedling’s Conservatives secured nine seats, up from eight.

Councillors Mike Adams and Sam Smith were re-elected with a greater majority in the Trent Valley ward.

Speaking of the victory Cllr Adams, the Conservative Group leader, told the Local Democracy Reporting Service: “I’ll be honest, I’m glad we ran on local issues, provided by local people.

“It was a local election. So happy for Sam and I, our group and Calverton especially who get councillors who genuinely care about their community.

“We lost one, Plains, and gained two, Calverton, so we are plus one.

“Sam and I increased our majority by 100.

“It really shows if you work hard and deliver you get your rewards.

“I was worried at one point, Sam and I both were.

“It would have been awful for just one of us to get it, but unlike the national trend, we increased our numbers and I hope with more hard work we will take more seats in the future.”

The Liberal Democrats now occupy four seats.

The turnout was 35.33 per cent, down on the 36.1 per cent in 2019.

Below are the Gedling Borough Council election results in full, with the successful candidates for each ward listed in italics and accompanied by an ‘E’ for elected.

Bestwood St Albans Ward (2)

Josie Abbott – Conservative Party Candidate ( 352 )

Rachel Elizabeth Ellis – Labour Party( 586 E )

Des Gibbons – Labour Party ( 576 E )

Ray Poynter – Liberal Democrat ( 66 )

Katherine Laura Randall – Conservative Party Candidate ( 327 )

Patrick Christopher Shannon – Liberal Democrat ( 64 )

Margret Susan Barbara Vince – Green Party ( 115 )

Calverton Ward (3)

John Bailey – N/A ( 352 )

Pat Bosworth – Independent ( 377 )

Lorraine Kathleen Brown – The Conservative Party Candidate ( 750 E)

Boyd Bryan Elliott – The Conservative Party Candidate (  1075 E)

Sam Gordon – Independent ( 313 )

Mike Hope – Independent ( 450 )

Darcy Autumn Inchboard – Labour Party ( 408 )

Sarah Emily Smith – Labour Party ( 458 )

Jane Maria Walker – The Conservative Party Candidate ( 711 E )

Dean Anthony Wilson – Labour Party ( 611 )

Carlton Ward (2)

Annabelle Lucy Banner – Conservative Party Candidate ( 508 )

Graham Terrance Clive Dewberry – Liberal Democrat ( 65 )

Kai Benjamin Harrison – Conservative Party Candidate ( 527 )

Johnathan On Kay Ho – Liberal Democrat (  60)

Catherine Patricia Pope – Labour Party ( 845 E )

Ruth Geraldine Tanner – Green Party ( 120 )

Paul O’Neil Wilkinson – Labour Party ( 816 E )

Carlton Hill Ward (3)

Joseph Roger Conboy – Liberal Democrat ( 183 )

Jim Creamer – Labour Party ( 1118 E )

Paul Feeney – Labour Party ( 1120 E )

Alex Scroggie – Labour Party (1016 E)

Anthony John Gillam – Liberal Democrat ( 147 )

Yvonne Michele Godwin – Conservative Party Candidate ( 499 )

James Victor Greensmith – Conservative Party Candidate ( 457 )

Nadia Hajat – Liberal Democrat ( 140 )

Steve Swann – Conservative Party Candidate ( 450 )

Cavendish Ward (2)

Pat Blandamer – Conservative Party Candidate ( 137 )

Liz Clunie – Labour Party ( 536 )

Andrew Mark Dunkin – Liberal Democrat Focus Team ( 605 E )

Gary Graham Gregory – Independent ( 40 )

Karen Gregory – Independent ( 32 )

Dwayne Anthony Henry – Labour ( 518 )

Paul Anthony Hughes – Liberal Democrat Focus Team ( 562 E )

Collette Sharon Osborne – Conservative Party Candidate ( 135 )

Colwick Ward (1)

Kevin Backhouse Doyle – The Conservative Party Candidate ( 238 )

Paul Richard Milburn – Liberal Democrat ( 31 )Cllr James Naish, leader of Bassetlaw District Council

Russell Whiting – Labour Party ( 425 E )

Coppice Ward (2)

Mick Abbott – Conservative Party Candidate ( 437 )

Marje Paling – Labour Party ( 991 E )

Mark Simons – Liberal Democrat ( 75 )

Jim Stuart – Green Party ( 129 )

Geoff Walker – Conservative Party Candidate ( 407 )

Henry Thomas Neil Wheeler – Labour Party ( 979 E )

Daybrook Ward (2)

Sandra Jean Barnes – Labour Party (923 E  )

Kyle Anthony Robinson-Payne – Labour Party ( 896 E )

Melissa Simone Seaton – Conservative Party Candidate ( 225 )

Chris Walker – Conservative Party Candidate ( 235 )

Dumbles Ward (1)

Helen Monique Greensmith – The Conservative Party Candidate (  )

Catherine Leigh O’Riordan – Liberal Democrat (  )

Ian Nigel Smith – Green Party (  )

Daniel John Taylor – Labour Party (  )

Ernehale Ward (2)

Judy Barson – Liberal Democrat ( 90 )

Ged Clarke – Conservative Party Candidate ( 420 )

David Sidney Ellis – Labour and Co-operative ( 808 E )

Roxanne Elizabeth Ellis – Labour and Co-operative ( 780 E )

Paul Richard Key – Independent ( 117 )

Desmond Paul Peet – Independent ( 97 )

Jason Martin Stansfield – Liberal Democrat ( 112 )

Sue Walker – Conservative Party Candidate ( 356 )

Gedling Ward (2)

Maggie Dunkin – Liberal Democrat Focus Team (  )

Charlie Godwin – Conservative Party Candidate (  )

Jenny Hollingsworth – Labour Party ( 1022 E )

Darren Robert Maltby – Conservative Party Candidate (  )

James O’Riordan – Liberal Democrat Focus Team (  )

Lynda Jane Pearson – Labour Party ( 913 )

Netherfield Ward (2)

Laurence James Baldwin – Green Party ( 142 )

William John Clarke – Labour Party ( 766 E )

Michel Flor-Henry – Conservative Party Candidate ( 197 )

Essop Hajat – Liberal Democrat ( 33 )

Alison Lesley Hunt – Labour Party ( 750 E )

Mick Murphy – Conservative Party Candidate ( 204 )

Newstead Abbey Ward (3)

Stuart James Bestwick – The Conservative Party Candidate ( 1470 E )

Paul Anthony Bruch – Liberal Democrat ( 309 )

Sharon Dawn Butterworth – Labour Party ( 729 )

Jim Heath – Liberal Democrat ( 182 )

Cleon Tundy Alexander Nelson – Labour Party ( 725 )

Sue Pickering – The Conservative Party Candidate ( 1434 E )

Martin David Smith – The Conservative Party ( 1499 E )

John Antony Sutherland – Liberal Democrat ( 192 )

Carol Ann Wright – Labour Party ( 925 )

Phoenix Ward (2)

Andrew James Armstrong – Labour Party ( 413 )

Alan Sydney Bexon – Conservative Party Candidate ( 154 )

Andrew Mark Ellwood – Liberal Democrat Focus Team ( 766 E )

Tracy Maltby – Conservative Party Candidate ( 148 )

Richard Mark Shipley – Labour Party ( 388 )

Clive John Towsey-Hinton – Liberal Democrat Focus Team ( 746 E )

Plains Ward (3)

Max Beeken – Liberal Democrat ( 171 )

David Jonathan Brocklebank – Labour Party ( 1275 E )

Luke Martin Dunkin – Liberal Democrat ( 176 )

Martin Nigel Gladwell – Liberal Democrat ( 160 )

Ed Jayamaha – Conservative Party Candidate ( 988 )

Grahame David Pope – Labour Party ( 1291 E )

Keith Trevor Seaton – Conservative Party Candidate ( 1065 )

Margaret Ruth Strong – Labour Party ( 1241 E )

Carol Ann Walker – Conservative Party Candidate ( 1034 )

Porchester Ward (3)

Linda Susan Adams – Conservative Party Candidate ( 619 )

Roy Douglas Allan – Labour Party ( 1587 E )

Alan Peter Morrell Dawson – Liberal Democrat ( 209 )

Tony Jenkins – Conservative Party Candidate ( 581 )

Julie Najuk – Labour Party ( 1661 E )

Dennis Penaluna – Green Party ( 334 )

Alison Joy Smith – Conservative Party Candidate ( 596 )

Hannah Claire Nilda Soar – Liberal Democrat ( 180 )

Robert Andrew Swift – Liberal Democrat ( 139 )

Michelle Welsh – Labour Party ( 1607 E )

Redhill Ward (2)

Kathryn Fox – Labour Party ( 1169 E )

Tad Jones – Liberal Democrat ( 127 )

Gerry Kenwood – Conservative Party Candidate ( 367 )

Kevin Charles Lock – Conservative Party Candidate ( 377 )

Michael Richard Payne – Labour Party ( 1291 E )

David Neil Snodgrass – Liberal Democrat ( 53 )

Trent Valley Ward (2)

Mike Adams – Conservative Party Candidate ( 1110 E )

Richard Ian Macduff Fife – Liberal Democrat ( 165 )

Richard Douglas Fletcher – Labour Party ( 849 )

John Edward Flynn – Liberal Democrat ( 161 )

Muhammad Ebadullah Malik – Labour Party ( 803 )

Sam Thomas Smith – Conservative Party Candidate ( 1032 E )

Woodthorpe Ward (2)

Suzanna Jayne Adams – Conservative Party Candidate ( 479 )

Steven James Clarke – Green Party ( 182 )

Ron McCrossen – Labour Party ( 1209 E )

Viv McCrossen – Labour Party ( 1281 E )

Roger Mark Patterson – Liberal Democrat ( 144 )

Myles Maurice Pike – Conservative Party Candidate ( 490 )

Andrew Julian Swift – Liberal Democrat ( 100 )

Follow The Wire on TikTok, Facebook, X, Instagram. Send your story to newsdesk@westbridgfordwire.com or via WhatsApp on 0115 772 0418

 

Latest